სააპლიკაციო ფორმის ქართულად შესავსებად და პროგრამის შესახებ ინფორმაციისთვის, დააკლიკეთ აქ
მედია გაცვლითი სასწავლო პროგრამა ქართველი ჟურნალისტებისთვის
ჟურნალისტიკის საერთაშორისო ცენტრი (ICFJ) იწყებს ქართველი ჟურნალისტების შერჩევას მედია გაცვლითი სასწავლო პროგრამის ფინალური წლის კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად. პროგრამას საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო აფინანსებს, საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უშუალო მონაწილეობით, ხოლო მის განხორციელებას ვაშინგტონში ჟურნალისტიკის საერთაშორისო ცენტრი უზრუნველყოფს.
მედია გაცვლითი სასწავლო პროგრამის მიზანია დაეხმაროს ქართველ მედია მენეჯერებს პროფესიული ცოდნისა და უნარების გაუმჯობესებაში. ისინი ამერიკის მედია ორგანიზაციებში სასწავლო ტურების და სტაჟირების გავლით უკეთ გაეცნობიან თავისუფალი მედიის უფლებებს და პასუხისმგებლობებს. პროგრამის მონაწილეები შეისწავლიან ამერიკული მედიის სამუშაო და ბიზნეს პრაქტიკას, თანამდეროვე მედიის ტენდენციებს, ჟურნალისტიკის სტანდარტებს, ასევე, მედია ინსტიტუტების და მედიის მხარდამჭერი მექანიზმების სპეციფიკას აშშ-ში.
წელს, ჟურნალისტიკის საერთაშორისო ცენტრის სამწლიანი პროგრამის ფინალური წელია. პროგრამა ჯამში 51, ხოლო ყოველწლიურად 17 ქართველი ჟურნალისტის გადამზადებას ითვალისწინებს. 2013 წელს იგი აქცენტს სამაუწყებლო და ბეჭდვითი მედიის მენეჯერებზე, რედაქტორებსა და პროდიუსერებზე გააკეთებს. პროგრამა უზრუნველყოფს ჟურნალისტების ცოდნის ამაღლებას, როგორც ჟურნალისტიკის ზოგად პრინციპებში, ასევე მათ სპეციალიზაციას ისეთ კონკრეტულ სფეროებში როგორიცაა ინფორმაციის წარმოებისა და დამუშავების მენეჯმენტი (კონტენტ მენეჯმენტი), მულტიმედია და საორგანიზაციო მენეჯმენტი, სარედაქციო პასუხისმგებლობები (გაყიდვები/მარკეტინგი, ადამიანური რესურსების მართვა) და სხვა. პროგრამა ითვალისწინებს: შეხვედრა/დისკუსიებს სამთავრობო, მედია და ბიზნეს წრეების ლიდერებთან; ასევე, აშშ-ს წამყვანი მედია გამოცემების, სახელმწიფო და კვლევით ორგანიზაციების მონახულებას.
მედია მენეჯერები აიმაღლებენ ზოგად პროფესიულ დონეს და უკეთესი წარმოდგენა შეექმნებათ აშშ-ს მედია სექტორზე, ხოლო საქართველოში დაბრუნების შემდეგ აქტიურ წვლილს შეიტანენ ქართული მედიის დამოუკიდებლობის და დემოკრატიულობის ხარისხის შემდგომ განვითარებაში.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადა 2013 წლის 15 იანვარია.
2012 წლის ვიზიტი სავარაუდოდ 2013 წლის ივნისში შესდგება.